Improvise, Adapt, Rovercome

ERC Nedir?

ERC Nedir?

Polonya’da düzenlenen European Rover Challenge Avrupa’nın en büyük uluslararası uzay ve robotik etkinliklerinden biridir. Etkinliğin amacı, genç mühendislerin uzay sektörüne girişini teşvik etmek, onları uzay ve robotik sektörlerinden şirketlerle ve uzay teknolojileri uzmanlarıyla bir araya getirerek güçlü bir kariyer platformu oluşturmaktır.

ERC Student Nedir?

ERC’nin ana etkinliği olan ERC STUDENT’a katılan takımlar tasarladıkları roverlarla Mars ve Ay yüzeylerinden esinlenerek oluşturulmuş bir alanda verilen görevleri yerine getirmeyi amaçlarlar.

ERC Görevleri Nelerdir?

European Rover Challenge beş ana görev içermektedir. Görevlere başladıktan sonra aracın, görevleri herhangi bir müdahalede bulunulmadan (otonom) tamamlayabilmesi oldukça önemlidir. Bu görevler tamamlanırken jüri takıma ekstra puan verebilme hakkına sahiptir.

Görevler

 

Aracın belirlenen noktalara ulaşarak toprak örneklerini yüzeyden ve yer altından alarak haznesinde depolaması ve ölçüm yapması istenen görevdir.


Rover’ın belirlenen bir elektrik paneli üzerinde istenen değişiklikleri yapmasını içeren görevdir.

 

Rover’ın haritada belirtilen noktalara ulaşarak gömülü örnek tüplerini çıkarması ve haznesine koyarak bitiş noktasına getirmesi istenen görevdir.

 

Rover’ın görüntü-veri işleme ve otonom sürüş kabiliyetlerinin ne kadar iyi çalıştığını ölçen görevdir.

 

Takımın tanıtıldığı, aracın tasarımı, üretimi ve bütçe planlaması ile ilgili detayların jürilerle paylaşıldığı görevdir.